Türkiye Cumhuriyeti

Brazavil Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Kongo Cumhuriyeti Sürücü Belgeleri Hakkında Duyuru , 07.12.2016

Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili anlaşma bulunmayan ülkelerden alınan yabancı sürücü belgelerinin ülkemizde geçerli yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilemeyeceğini bütün teşkilatına duyurmuştur.

Kongo Cumhuriyeti yukarıda bahsi geçen Konvansiyona (sözleşmeye) taraf değildir. Kongo Cumhuriyetiyle bu konuda ikili anlaşmamız da bulunmamaktadır.

Bazı vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize başvurarak Kongo Cumhuriyeti Makamlarından aldıkları sürücü belgelerinin çeviri işlemlerini yaptırdıkları gözlemlenmiştir. Bu işlem Büyükelçiliğimizin görev tanımında bulunan noter işleri kapsamında olup ülkemizde yeminli tercümanlar eliyle de yapılmaktadır. Bu yollarla edinilmiş bir belgenin varlığı Kongo Cumhuriyeti’nin Karayolları Trafiği Konvansiyonuna üye olduğu anlamında değerlendirilmemelidir.

Dolayısıyla vatandaşlarımızın Kongo Cumhuriyeti sürücü belgesi alırken, bunların Türkiye’de Türk sürücü belgeleriyle değiştirilmeyeceğini dikkate almaları gerekmektedir.